Jaki wybrać i czym się kierować?
Chyba każdy się zgodzi, że najważniejszym elementem każdego ogrodu są rośliny. To ich rodzaj i sposób komponowania nadają określony styl i charakter przestrzeni.
Wybierając styl należy zastanowić się nad formą swojego ogrodu jaką chcemy stworzyć. To właśnie forma decyduje o jego kształcie i charakterze.
Formę przestrzeni ogrodu najlepiej podzielić na 4 układy:
- ogród oparty na prostych liniach równoległych do budynku – ten typ układu stworzy nam geometryczne układy rabat, ścieżek itp.
- ogród oparty na liniach prostych ale skośnych – ten typ układu stworzy nam również geometryczne układy rabat, ścieżek itp., ale pod innym kontem w odniesieniu do budynku
- ogród oparty na okręgach – układ pozwala tworzenie jak sama nazwa mówi okręgów w przestrzeni, założeń trawnikowych, rabat, utwardzeń itp.
- ogród oparty na liniach swobodnych – najbardziej plastyczny z układów stosowany w ogrodach naturalistycznych.
Wybierając jeden z powyższych form układu masz już wystarczająco sprecyzowany kierunek wyboru stylu w jakim będziesz się poruszał.
Poznajmy więc konkretne style założeń ogrodowych
- geometryczny,
- wypoczynkowy
- naturalistyczny,
- romantyczny,
- rustykalny,
- śródziemnomorski,
- francuski,
- angielski,
- japoński
Ogród geometryczny
Geometryczny czyli inaczej mówiąc nowoczesny. Jest to chyba najbardziej lubiane założenie w tych czasach.
Całość układu opiera się na figurach geometrycznych, czystej formie i minimalizmie. Nasadzenia są proste i nieskomplikowane, a ilość gatunków niewielka.
Rośliny powinny być łatwe w „obsłudze” i przystosowane do formowania. tego typu grody najlepiej sprawdzą się na małych miejskich działkach otoczone nowoczesnymi budynkami

Ogród wypoczynkowy
Wypoczynkowy – rodzaj ogrodu nastawiony na spędzanie wolnego czasu. Ogród wypoczynkowy może zawierać w sobie również inne rodzaje stylów np. ogród wypoczynkowy nowoczesny. Ogród wypoczynkowy jest przestrzenią rekreacyjną w której najlepiej sprawdzą się elementy tj.: altany, baseny, boiska, tarasy, huśtawki itp.

Ogród naturalistyczny
Ogród naturalistyczny z definicji jest ogrodem, który wtapia się w otaczający krajobraz, jakby naturalnie się z nim łączył. Jest bujną przestrzenią z wieloma gatunkami roślin. Układy nasadzeń mają przypominać naturalne działania natury bez ingerencji człowieka. Dlatego tego typu ogrody są przeciwieństwem nowoczesnych ogrodów. Głównym celem jest wprowadzenie tajemniczość, chaosu i naturalnego wyglądu. Najlepiej sprawdzi się na większych terenach, szczególnie na obszarach wiejskich, przedmieściach przy lasach, łąkach lub innych miejscach otoczonych naturalnym krajobrazem.
Podstawowe cechy ogrodu naturalistycznego to:
- naśladowanie przyrody
- minimalna ingerencja człowieka
- luźna forma, swobodna kompozycja
- brak wyraźnych granic
- prosta, często pospolita roślinność, łąkowa
- dominowanie barwy zielonej z akcentami kolorystycznymi

Ogród romantyczny
Ogród romantyczny to kolejne założenie ogrodowe o nieregularnych kształtach. Charakteryzuje się tajemniczością, licznymi zacisznymi zakątkami, pawilonami i rozrzuconymi, wiszącymi roślinami, które wprowadzają elementy natury i lekkości. Elementy kamienne i wodne są bardzo powszechne w tych ogrodach, dominują spokojne kolory, które powinny działać uspokajająco i relaksująco. Spotkać w nim można liczne rzeźby, ruiny, w tym posągi bohaterów narodowych, a także architekturę nawiązującą do starożytności i wieków średnich. Romantyczne ogrody nadają się również na obszary wiejskie i podmiejskie są odpowiednie na duże obszary.

Ogród rustykalny
Ogród rustykalny inaczej wiejski jest kolorowy i pachnący, pełen kwiatów, rodzimych roślin. Dominują drzewa i krzewy liściaste. Rabaty są swobodne, a kształty przypadkowe. Trawnik w tego typu ogrodach nie występuje lub jest bardzo skromny. Pojawiają się rośliny użytkowe – warzywa, drzewa i krzewy owocowe

Ogród śródziemnomorski
Głównym motywem ogrodów śródziemnomorskich jest kolor, główne kolory to mocny niebieski, pomarańczowy, żółty, czerwony i różowy. Siatki, kraty i pnącza na pergoli to najbardziej charakterystyczne elementy śródziemnomorskich ogrodów. Jest to styl egzotyczny. Stosuje się w nim baseny, fontanny oraz miejsca wypoczynkowe. Rośliny uprawia się tutaj również w pojemnikach tworząc zakątki ziołowe.

Ogród francuski
Dedykowany osobom ceniącym sobie uporządkowany krajobraz. Pod tym względem ogród francuski jest symetryczny i przewidywalny. Ogród francuski jest regularny, z mocno przyciętymi drzewami i krzewami z idealnym połączeniem kwitnących kwiatów. Ogród w stylu francuskim dedykowany jest dużym obszarom.

Ogród angielski
Ogród angielski charakteryzuje się dużym, dobrze utrzymanym trawnikiem. Stosuje się rabaty kwiatowe o różowej, białej i fioletowej kolorystyce oraz obficie kwitnące drzewa. Cechą charakterystyczną są pokryte pnączami ściany i ogrodzenia które mają za zadanie stworzyć klimat romantyczny i tajemniczy. Mała architektura stosowana to między innymi: kuta ławeczka przy starej gruszy, kamienny murek przy rabacie, rzeźba w zaroślach. Mury oporowe i przejścia są zwykle wykonane z cegieł.

Ogród japoński
Ogród japoński jest zazwyczaj zamkniętą przestrzenią. Jest to krajobraz w miniaturze. Główną cechą jest zróżnicowany teren, strumienie, wodospady i stawy. Prostota i elegancja, woda jest nieodzownym elementem która symbolizuje ruch. Podłoża wyłożone kamieniami i kruszywem, zwykle z większymi głazami. Rośliny są dobierane starannie i pojedynczo tak aby zachwycały kolorem i formą. Tego typu założenia ogrodowe nadają się do mniejszych przestrzeni, działek miejskich przy nowoczesnej zabudowie.
